Aukcje numizmatyczne – warto?

Kiedy zaglądamy na giełdy czy aukcje numizmatyczne, to widzimy wielką rozpiętość cenową na poszczególne egzemplarze monet. Laik na pewno zastanawia się, co tak naprawdę decyduje o wartości monety. Pierwszym czynnikiem jest stan zachowania monety. Monety, nawet najstarsze, ale w bardzo złym stanie, to znaczy, zniszczone, zniekształcone, mają niski stan zachowania w siedmiostopniowej skali i ich cena nigdy nie będzie wysoka. Innym czynnikiem decydującym o cenie numizmatu będzie rzadkość występowania.

moneta
Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Wiadomo, że monety, jak książki mają nakład i to ile sztuk wybito danego egzemplarza rzutuje na cenę kolekcjonerską, im mniej, tym cena jest wyższa. Kolejnym czynnikiem będzie zawartość kruszcu. Inaczej wyceniane są monety złote, a inaczej srebrne. Trzeba nadmienić, że monety kruszcowe gromadzone są przeważnie jako lokata kapitału. Zdarza się także ,ze monety bite w cynku czy aluminium osiągają wysokie ceny. Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę monety jest data wybicia i znaki mennicze.

Prócz tych podstawowych czynników, które wpływają na cenę monety: jej stan, ilość monet na rynku, metal w jakim została wybita oraz data i znaki mennicze istnieją jeszcze inne. Należą do nich wydarzenia , które upamiętnia moneta. Dobrym przykładem jest moneta wybita po śmierci Papieża Jana Pawła II. Niedługo po tym wydarzeniu, cena monety z Jego podobizną była wysoka, ale po jakimś czasie znacznie spadła. Była to więc tylko okolicznościowa zwyżka ceny. Tak jest z wieloma wydarzeniami upamiętnianymi na monetach.

Najczęściej nabywamy monety w sklepach numizmatycznych, ale często zdarza się, że sprzedaje je jakaś znana osoba, chcemy te monetę od niej kupić, to jesteśmy gotowi zapłacić nawet wyższą cenę, byle ją mieć w swojej kolekcji. Podobnie rzecz się ma z monetami, które stanowią pamiątki rodzinne. Też czasami płacimy za nie ceny znacznie wyższe. A może nie warto pozbywać się pamiątek rodzinnych w postaci monet, bo odzyskanie ich kiedyś będzie znacznie trudniejsze i kosztowniejsze.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *