Co to jest numizmatyka?

Co to jest numizmatyka? Według encyklopedii jest to nauka pomocnicza historii, która zajmuje się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych. Badacze oceniają monety pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. Do głównych zadań numizmatyki zaliczymy: kolekcjonowanie i klasyfikowanie monet; datowanie monet i analiza znaków menniczych; zlokalizowanie posiadaczy danych monet. Na podstawie odnalezionych monet historycy są w stanie wyjaśnić i interpretować fakty i różne wydarzenia historyczne.

moneta
Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Numizmatyk przeciętnemu zjadaczowi chleba kojarzy się ze zbieraczem starych monet. Jest to tylko część prawdy, bo aktualnie numizmatyka stała się dobra inwestycją. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że monety, które są stare i rzadkie posiadają swoją wartość. Zbierając monety, to znaczy kupując je na aukcjach, czy prosto po emisji, to tak jakbyśmy kupowali jakąś nieruchomość, która z czasem na pewno nie stanieje, a zdrożeje. Najpierw jednak trzeba zainwestować, by liczyć na zyski.Ludzie mają różne hobby, jednym z nich jest zbieractwo monet, które nazywa się numizmatyką.

Numizmatyka w Polsce jest bardzo popularna i dlatego cieszy się dużym uznaniem za granicą. Polskie mennice uznawane są na świecie za jedne z ważniejszych. Wynika to miedzy innymi z tego, że Polacy potrafią łączyć tradycję z nowoczesną techniką. To sprawia, że polskie monety wygrywają na wielu zagranicznych wystawach i konkursach. Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski są poszukiwane, kolekcjonowane i stają się towarem inwestycyjnym. Historia emitowania monet przez Narodowy Bank Polski sięga roku 1972.

Wyemitowane od tamtego czasu monety da się pogrupować. Pierwszą grupę stanowią monety z okresu PRL, w drugiej grupie znajdujemy monety z lat 1990 – 1994, to okres przed denominacją złotówki i wreszcie trzecia grupa to monety wyemitowane po denominacji, czyli po roku 1995. Ostatni okres dobiegnie końca z chwilą wejścia Polski do strefy Euro. Kolekcjonerzy zadają sobie pytanie, czy Narodowy Bank Polski będzie nadal prowadził emisję polskich monet.

One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *