Kolekcjonerzy numizmatów

Kolekcjonerzy poszukują monet do swoich kolekcji z różnych okresów. Czasami zabiera to dość sporo czasu. Wiele trudności nastręcza kolekcjonowanie monet z okresu PRL, bo zniknęły one z obiegu już około 20 lat temu. Co prawda na rynku jest ich teraz dość dużo, ale przeważnie są one zniszczone i te najbardziej popularne, dlatego kupno takiej monety nie jest łatwe. Wielu numizmatyków szuka ich na serwisach aukcyjnych, ale tam nie zawsze opisy monet zgadzają się z ich stanem zachowania.

moneta
Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Wielu sprzedawców na aukcjach, to osoby całkiem przypadkowe, nie mające wiele wspólnego z numizmatyką. Monety proponowane przez nich do sprzedaży przytrzymywane są w fatalnych warunkach, najczęściej w jakichś pudełeczkach, skrzyneczkach czy słoikach, na dodatek w miejscach dla nich nieodpowiednich, czyli w piwnicach, spiżarkach czy nawet na strychu. Takie monety są poważnie zniszczone i przeważnie żadna z nich nie przedstawia wartości. Ci, przypadkowi sprzedawcy źle oceniają stan monet, bo właśnie ocena nie należy do czynności łatwych i rzetelnej mogą dokonywać tylko prawdziwi specjaliści. Żeby ocenić stan monety, należy się na tym znać. Szczególnie trudno jest ocenić stan monet z okresu PRL, bo jest ich na rynku bardzo dużo. Sprawę komplikuje to, że są one bite w różnych stopach i na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Nie wszystkie monety wyglądały jednakowo doskonale w chwili wybicia. Natomiast my stajemy przed zadaniem oceny stanu tych monet po kilkudziesięciu latach od tego momentu. Druga ewentualność to działanie świadome czyli normalne oszustwo podejmowane z chęci zysku. Taki proceder kwitnie w najlepsze ponieważ nieuczciwi sprzedawcy liczą na to, że kupujący nie mają wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie ocenić stan monet i zakwestionować ocenę sprzedawcy. Dlatego zanim się podejmie jakieś działania w numizmatyce, należy dokładnie zapoznać się z informacjami i poczytać o monetach, które zamierza się nabyć, by potem nie zostać oszukanym. Bo na rynku numizmatycznym istnieje bardzo wielu oszustów, którzy chcą się nieuczciwie dorobić. Numizmatyka stała się dla niektórych niezłym źródłem dochodu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *