Monety bulionowe – informacje ogólne

Monety bulionowe to inaczej monety wykonane bądź inaczej wybite z drogiego szlachetnego metalu. Niegdyś służyły one jako zabezpieczenie majątku bądź inwestycja finansowe dla ich właścicieli. Monety te najczęściej są złote lub srebrne. Monety bulionowe mogą różnić się nie tylko tworzywem z jakiego zostały wykonane ale również wielkością, a co za tym idzie również wagą. Wagę takich monet podaje się w tzw. uncjach. Zdarzają się również wyjątki kiedy waga monety bulionowej jest opisywana w kilogramach. Cena takich monet jest bardzo zróżnicowana, składa się na nią szereg różnych czynników. Może to być np. tworzywo z jakiego została wykonana, waga tej monety, a także jej unikatowość jak również stan.

Zdjęcie znalezione na stronie Blogspot.com

W każdym bądź razie cena takiej monety zawsze przekracza rzeczywistą wartość kruszcu z jakiego została wykonana. Cena najczęściej powiększona jest o koszty związane z wytworzeniem tej monety, kosztami przechowywania, transportu ale przede wszystkim powiększona jest o prowizję dla sprzedawcy. Jest wielu kolekcjonerów oraz miłośników monet bulionowych. Niektórzy p[osiadają naprawdę pokaźne kolekcje, mające dużą wartość nie tylko materialną. Dzisiaj kiedy inwestuje się głównie w papiery wartościowe inwestycja w kruszce jakby trochę zamarła, zajmują się tym raczej tylko zagorzali pasjonaci, dla których ten sposób inwestycji na jakby wartość również sentymentalną, w monetach widzą raczej coś w rodzaju sztuki czego nie przedstawia nap weno żaden papier wartościowy.

Wśród monet bulionowych zdarzają się również monety bite z platyny, mające niewątpliwie niższą wartość od tych ze złota bądź srebra. Trzeba jednak dodać że również takie monety mają swoich zwolenników. Jest wiele monet bulionowych wykonanych z platyny znanych na całym świecie i mających swoich zwolenników oraz poszukiwaczy. Ponadto warto podkreślić że właściwie każdy z nas chciałby się stać posiadaczem takiej choćby małej kolekcji monet bulionowych, posiadają one przecież zawsze jakąś wartość , ładnie wyglądają i ciągle zyskują na wartości.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *