Stare monety – kolekcje

Wielu numizmatyków w Polsce może się pochwalić posiadaniem monet z X czy XI wieku. Właśnie w tym okresie, jak podają źródła historyczne, powstały pierwsze monety. Od tego też czasu datuje się powstanie mennictwa w Polsce. Początkowo było tych monet tak mało, że nie mogły one wędrować po Europie. Z upływem lat, bito coraz więcej monet, ale i tak było ich za mało, by aktualny numizmatyk mógł sobie na nie pozwolić. Osiągają one na aukcjach niewyobrażalnie wysokie ceny.

monety
Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Monety z późniejszych okresów, z wieku XVII i XVIII są w posiadaniu większej ilości kolekcjonerów. Jednak największą popularnością w świecie numizmatycznym cieszą się monety pochodzące z okresu od odzyskania niepodległości do czasów współczesnych. Niebywale ciekawe kolekcje pochodzą a lat okupacji, to znaczy od 1939 roku, do 1945. Bito je w Generalnej Guberni i na rewersie widnieje pieczęć II Rzeczpospolitej. Niektóre kolekcje z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej osiągają wysokie ceny na giełdach i aukcjach numizmatycznych. Nierozerwalnie z monetami kojarzy nam się mennica. Jest to miejsce, w którym bije się monety i gdzie powstają banknoty i inne środki płatnicze, do których należą bony towarowe, papiery wartościowe i temu podobne.

Każdy kraj posiada mennicę państwową. W mennicy powstają też ordery, medale oraz stemple. Mennica jest tak starą instytucją, jak stare są monety i inne środki płatnicze. Już za czasów panowania królów powstała pierwsza mennica, w której bito monety. Posiadanie przez władcę mennicy i pieniądza stanowiło o jego sile i o sile państwa, którym władał. Pieniądze były potrzebne na utrzymanie wojska, bo jak pamiętamy z historii, królowie toczyli wieczne wojny. Wojny wygrywał ten władca, który miał lepiej uzbrojoną armię.

Pieniądz, od momentu, gdy znalazł się w rękach człowieka, stał się obiektem jego pożądania. Współczesnego człowieka cechuje nawet pogoń za nim, ale i dziś powiedzenie, że kto ma pieniądze, ten rządzi, nie straciło na aktualności. Z drugiej strony, znane jest też takie, że pieniądze nie dają szczęścia nikomu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *